Jak dochodzi do zarażenia wszawicą?
Wszawica jest o tyle problematyczną chorobą pasożytniczą, że do zarażenia może dojść w zasadzie wszędzie i przy każdej okazji. Warto natomiast od razu zaznaczyć, że wszy nie przeskakują z głowy na głowę, ani nie żyją we włosach zwierząt domowych.
Do zarażenia potrzebny jest bezpośredni kontakt z włosami nosiciela – na przykład podczas przytulania, leżakowania, zabawy czy dotykania głowy wspólnie używanymi przedmiotami (grzebień, gumka do włosów, zabawka etc.). Z tego też powodu przypadki wszawicy zdecydowanie najczęściej wykrywa się w placówkach oświatowych: żłobkach, przedszkolach i szkołach, a także na koloniach, obozach, biwakach i innych wyjazdach dla dzieci i młodzieży.
Rada
Jeśli dziecko jest już na tyle dojrzałe, że w pełni rozumie zagrożenie wszawicą, warto je uczulić, aby nigdy nie pożyczało od innych dzieci np. czapki, akcesoriów do włosów czy nie wycierało głowy wspólnym ręcznikiem.
Jak rozpoznać wszawicę?
Pierwszym, co budzi zaniepokojenie rodziców, jest uskarżanie się dziecka na świąd skóry głowy. Jeśli widzimy, że pociecha cały czas się drapie, warto skontrolować stan głowy. W tym celu sięgamy po grzebień i pasmo po paśmie odgarniamy włosy, aby móc przyjrzeć się skórze. Wówczas często rodzice z przerażeniem odkrywają obecność niewielkich „robaczków” oraz przyczepionych u nasady włosów jaj wszy, czyli gnid.
Widoczne mogą być również niewielkie urazy skóry głowy spowodowane ugryzieniem przez pasożyta oraz intensywnym drapaniem. Jeśli wszawica jest już zaawansowana, nierzadko zdarzają się rany zakażone bakteriami. Innym objawem wszawicy jest powiększenie węzłów chłonnych szyi.
Zaznaczmy natomiast, że świąd jest dość późnym symptomem tej choroby – zwykle pojawia się dopiero po 2-3 tygodniach od zarażenia (tyle trwa okres wylęgu gnid). Dlatego w momencie, gdy np. przedszkole ogłasza stwierdzenie przypadku wszawicy, warto od razu wdrożyć działania prewencyjne i sięgnąć po specjalny preparat na wszy Pipi Nitolic prevent plus, czyli spray przeznaczony do ochrony przed wszawicą i jej rozprzestrzenianiem się.
Rada
Prewencja powinna objąć całą rodzinę, ponieważ dziecko może zarazić wszawicą także osoby dorosłe i rodzeństwo.
Leczenie wszawicy
Dobra informacja jest taka, że wszawicę można w 100% wyleczyć. Wymaga to natomiast konsekwencji ze strony rodziców oraz sięgnięcia po dobry preparat na wszy i gnidy. Szczególnie chwalony i często rekomendowany przez rodziców jest środek Pipi Nitolic spray 30 ml z grzebieniem. Ten zestaw pozwala rozprawić się z wszawicą u jednej osoby o włosach średniej długości lub dwóch o włosach krótkich.
W skład tego wyrobu medycznego wchodzą:
- Pipi Nitolic – preparat na wszy w sprayu stosowany w leczeniu wszawicy wywołanej przez wesz głowową. Można go stosować u dzieci i dorosłych.
- Grzebień Nitolic – bardzo gęsty grzebień ułatwia zlokalizowanie wszy oraz usuwanie gnid i martwych owadów z włosów po użyciu preparatu.
Preparat na wszy Pipi Nitolic likwiduje wszy, gnidy, jest bardzo wygodny w aplikacji (nie trzeba powtarzać zabiegu) oraz wydajny. Nie zawiera środków owadobójczych, dzięki czemu jest bezpieczny dla całej rodziny. Ten środek wykorzystuje technologię O-effect, która zapewnia bardzo dokładne pokrycie włosów i tym samym o wiele skuteczniejsze zlikwidowanie pasożytów.
Warto wiedzieć
Preparat na wszy Pipi Nitolic posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Z kolei do leczenia i kompleksowej ochrony przed nawrotem wszawicy polecamy zestaw Pipi Nitolic leczenie i ochrona, który poza preparatem na wszy i gnidy oraz grzebieniem zawiera również środek Pipi Nitolic prevent plus.
Co jeszcze warto zrobić, aby pozbyć się wszy i gnid?
W przypadku stwierdzenia wszawicy u dziecka należy wprowadzić w domu rygorystyczne zasady higieny. Niezależnie od rozpoczętego leczenia pamiętajmy, aby bardzo dokładnie wysprzątać mieszkanie, w szczególności podłogi, materace, tapicerowane meble.
Dodatkowo wskazane jest wypranie wszystkich ubrań i pościeli w wysokiej temperaturze – powyżej 60 stopni Celsjusza. Jeśli jest to niemożliwe z uwagi na delikatność materiału, zalecamy dodanie do prania preparatu Nitolic Wash, który skutecznie oczyszcza tkaniny z pasożytów i ich jaj.
Pamiętajmy również, aby o fakcie stwierdzenia wszawicy u dziecka natychmiast poinformować placówkę oświatową, do której pociecha uczęszcza. Nie ma się czego wstydzić, a można w ten sposób dać szansę innym rodzicom na uchronienie swojego dziecka przed tym nieprzyjemnym problemem.