Infolinia: +48 800 153 154

Na co zwrócić uwagę przy wyborze preparatu na wszy?

30 sierpnia 2019, 12:18

Stwierdzenie wszawicy u dziecka jest zwykle sytuacją stresującą dla niego i rodziców Nie należy jednak wpadać w panikę, tylko natychmiast zacząć działać. Zaczynamy od zakupu w aptece środka do leczenia wszawicy. Wybierając preparat warto zwrócić uwagę na parametry takie jak skład, skuteczność, bezpieczeństwo i wygoda aplikacji. Szybko zorientujemy się, że wybór środków na wszy jest bardzo szeroki – płyny, pianki, szampony, spraye, itd. Producenci obiecują szybki efekt i 100% skuteczność.

Jak zatem wybrać właściwie? Na co zwrócić uwagę?

– Skład

Wybierzmy preparat, który działa w sposób fizyczny i prowadzi do wysuszenia (uduszenia) wszy oraz gnid. Ten sposób działania wyklucza wykształcenie odporności pasożytów na działanie preparatu.

– Dopasowanie pojemności opakowania do długości/rodzaju włosów

Kupując środek w aptece opiszmy dokładnie jaki rodzaj włosów ma dziecko. Długość i rodzaj włosów ma duże znaczenie. W przypadku dwójki lub większej liczby dzieci warto od razu zdecydować się na opakowanie rodzinne.

– Skuteczność preparatu na wszy i gnidy

Wybierzmy środek skuteczny po pierwszym zastosowaniu. Radzimy, aby dokładnie zapoznać się z informacjami znajdującymi się zarówno na opakowaniu i w instrukcji. Wzmianka o konieczności powtórzenia kuracji po 7-10 dniach oznacza brak pełnej skuteczności działania preparatu. Kluczowym parametrem gwarantującym skuteczność jest 100% eliminacja gnid.

– Obecność grzebienia w opakowaniu

Jaja wszy ( tzw. gnidy) są bardzo mocno przytwierdzone do włosów specjalnym spoiwem, którego niestety nie rozpuszcza woda. Konieczne jest zatem, nawet po zabiegu wykonanym preparatem dającym pełną skuteczność (czyli zwalczającym także gnidy) mechaniczne usunięcie z włosów gnid poprzez ich wyczesanie. Grzebień powinien mieć gęste, metalowe  (nie plastikowe) ząbki.

– Sposób aplikacji

Ważne jest dokładne pokrycie włosów preparatem. Naniesienie środka na włosy, szczególnie dłuższe ułatwi nam opakowanie w formie buteleczki ze sprayem. Włosy warto rozdzielić na mniejsze sekcje, a następnie na pasma. Po naniesieniu preparatu, można dodatkowo wmasować go we włosy.

– Czytajmy instrukcję!

Przed wykonaniem zabiegu zapoznajmy się z instrukcją i wykonajmy go zgodnie z zaleceniem producenta. Pod żadnym pozorem nie skracajmy czasu kuracji!

– Zastosuj preparat chroniący przed powtórnym zarażeniem

Pamiętaj, że dziecko nadal może mieć dalej kontakt z dziećmi, od których się zaraziło. Warto od razu wraz z preparatem do leczenia zaopatrzyć się w preparat ochronny. ( np. Zestaw Pipi Nitolic Ochrona i leczenie).

Warto wiedzieć:

– Wszy oraz gnidy mogą przeżyć poza skórą głowy odpowiednio dwa dni lub do dwóch tygodni. Koniecznie zatem po przeprowadzonym zabiegu dokładnie posprzątaj dom, a ubrania, bieliznę pościelową, ręczniki wypierz w bardzo wysokiej temperaturze lub z dodatkiem specjalistycznego środka do prania ( np. Nitolic Wash).  Jeśli masz w domu dywany, dokładnie je  poodkurzaj, a zawartość odkurzacza wyrzuć.  Sprawdź głowy pozostałych domowników.

Poinformuj innych rodziców, wychowawcę. Wystarczy, krótka informacja wysłana nawet np. przez dziennik elektroniczny. Warto, aby placówka oraz inni rodzice jak najszybciej podjęli niezbędne działania.