Infolinia: +48 800 153 154

Jak zapobiec zarażeniu wszawicą?

30 sierpnia 2019, 12:18

Wszawica jest źródłem silnego stresu i wstydu wynikającego z negatywnego odbioru dziecka przez otoczenie. Nie leczona bardzo szybko rozprzestrzenia się w szkołach i przedszkolach. Obecne przepisy, które ograniczają prawa pielęgniarek szkolnych do przeprowadzania kontroli włosów bez pisemnej zgody rodziców, niestety nie pomagają w opanowaniu wszawicy w szkołach. Bardzo istotna jest więc czujność rodziców – częste kontrole włosów dzieci, a w sytuacji wystąpienia wszawicy – szybka i skuteczna interwencja – czyli zastosowanie sprawdzonego środka na wszy.

Rozsądnym rozwiązaniem, na które niewielu rodziców decyduje się, jest poinformowanie innych rodziców oraz wychowawcy o wykrytym problemie. To spowoduje wzmożenie czujności, kontrole głów dzieci oraz wdrożenie działań mających na celu powstrzymanie rozwoju wszawicy.

Przed powrotem dziecka do szkoły, rodzice powinni mieć na uwadze ryzyko ponownego zarażenia. Warto stosować spray do ochrony przed wszawicą i wprowadzić go do codziennej porannej rutyny.

Wszyscy jednak, a w szczególności rodzice, którzy borykają się z nawrotami wszawicy są zgodni co do tego, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia wszawicą należy:

  • spinać dziecku dłuższe włosy w kucyk lub warkocz
  • wytłumaczyć, ze nie powinno pożyczać od innych dzieci czapek, gumek i szczotek do włosów (wszawicą można zarazić się także w sposób pośredni; wszy mogą przeżyć poza skórą głowy 2 dni – a gnidy nawet do dwóch tygodni, stąd ich możliwa obecność na przedmiotach lub tkaninach)
  • stosować środki chroniące przed zarażeniem

Polecanym do tego celu jest Pipi Nitolic prevent plus, którego formułę opracowała polska firma ICB Pharma mając na uwadze komfort dzieci i rodziców. Preparat nie tłuści włosów, ma świeży zapach i chroni do umycia włosów. Jest w 100% bezpieczny dla dzieci, zawiera składniki pochodzenia naturalnego. Może być stosowany w miarę potrzeb nawet codziennie.