Wszawica, choć budzi bardzo nieprzyjemne skojarzenia, jest łatwa i szybka w leczeniu. Trzeba tylko wiedzieć, po jaki preparat na wszy sięgnąć, aby od ręki wyprosić pasożyty z domu. Wiemy, że oczekujesz konkretów, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik z omówieniem pięciu najważniejszych etapów walki z wszawicą. Sprawdź, jak szybko pozbyć się wszy i… nie dopuścić do ich powrotu.
Etap 1: diagnostyka. Jak poznać, że dziecko ma wszy?
Przede wszystkim musisz się upewnić, że to wszawica. Rodzice często źle interpretują objawy u dziecka, takie jak swędzenie skóry głowy czy białe okruszki na ubraniach. To pierwsze równie dobrze może być spowodowane reakcją alergiczną, a te drugie to często po prostu łupież.
Zacznij więc od przeglądu głowy dziecka. Przy pomocy gęstego grzebienia, przy dobrym oświetleniu, przeczesz wydzielone pasma włosów. Użyj też białej chusteczki, aby łatwiej dostrzec na niej poruszające się owady.
Wszy szukaj w pobliżu skóry głowy, najczęściej za uszami i w okolicach potylicy. Szczególną uwagę zwróć na perłowe kuleczki przyczepione do podstawy włosów – są to gnidy, jaja wszy. Ich obecność na głowie dziecka stanowi jednoznaczne potwierdzenie wszawicy.
Etap 2: leczenie. Jak szybko pozbyć się wszawicy?
Jak szybko pozbyć się wszy? Odpowiedź jest prosta: wystarczy sięgnąć po Pipi Nitolic spray, czyli specjalistyczny preparat, który działa już po pierwszej aplikacji, eliminując 100% wszystkich stadiów rozwojowych wszy (w tym gnidy). Nie ma potrzeby powtarzania zabiegu, co jest wygodne dla rodziców i dziecka. Po spryskaniu włosów wystarczy już tylko wyczesać martwe pasożyty dołączonym do zestawu grzebieniem.
To warto wiedzieć:
Pipi Nitolic spray jest bezpieczny dla Twojego dziecka – nie zawiera środków owadobójczych. Jest przy tym bardzo wydajny, wystarczy na jednokrotną aplikację przy średnio długich włosach oraz na dwukrotną przy włosach krótkich.
Etap 3: leczenie u pozostałych domowników
Wszy na głowie dziecka to problem nie tylko pociechy. Ta choroba może się bardzo szybko rozprzestrzeniać, dlatego konieczne jest przeprowadzenie przeglądu głów u wszystkich domowników. W przypadku stwierdzenia wszawicy kurację przeprowadzamy u każdej zarażonej osoby. W przeciwnym razie nie pozbędziesz się wszy z domu. Pipi Nitolic można użyć do leczenia zarówno dzieci, jak i dorosłych, nie musisz więc kupować osobnego preparatu.
Porada:
W sprzedaży dostępny jest także rodzinny zestaw Pipi Nitolic leczenie i ochrona, w skład którego wchodzi nie tylko preparat leczniczy, ale także środek o działaniu zabezpieczającym przed wszawicą. Ten drugi świetnie sprawdzi się u domowników, u których nie stwierdzono choroby, a także u dziecka, które wraca do szkoły czy przedszkola po zakończonym leczeniu.
Etap 4: porządki
Szybkie pozbycie się wszy z głowy dziecka i pozostałych domowników to nadal nie koniec walki z pasożytami. Te nadal mogą znajdować się na elementach wyposażenia domu czy mieszkania. Dorosłe wszy są w stanie przeżyć poza nosicielem nawet do 48 godzin, a gnidy jeszcze dłużej. Stąd obowiązkowo należy przeprowadzić wielkie porządki, z odkurzaniem i myciem podłóg, zdezynfekowaniem tapicerowanych mebli (np. przy pomocy parownicy) oraz praniem ubrań, ręczników, pościeli i innych tkanin, z jakimi miał kontakt nosiciel choroby.
Porada:
Tkaniny pierzemy w temperaturze minimum 60 stopni lub z dodatkiem Nitolic Wash. Te przedmioty, których nie można prać – na przykład szczotki do włosów, grzebienie etc. – warto albo wyparzyć, albo zostawić w zamrażarce na około 48 godzin.
Więcej wskazówek, jak posprzątać dom po leczeniu wszawicy, znajdziesz w osobnym artykule.
Etap 5: profilaktyka. Jak chronić się przed wszawicą?
Jak widzisz, można bardzo szybko pozbyć się wszy, natomiast nie ulega wątpliwości, że najlepiej zaoszczędzić sobie tego problemu. Ochrona przed ponownym zarażeniem nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów – wystarczy regularnie stosować preparat do ochrony przed wszawicą, co jest szczególnie wskazane:
- Po zakończeniu leczenia;
- Gdy istnieje zwiększone ryzyko zarażenia (komunikat o stwierdzeniu wszawicy w otoczeniu dziecka, na przykład w szkole czy przedszkolu);
- Gdy dziecko wyjeżdża na kolonie, obóz, wycieczkę i może zetknąć się z nosicielami wszawicy;
- Podczas rodzinnych wakacji w hotelu, pensjonacie etc.
Wszystkim, czego potrzebujesz do zapewnienia skutecznej ochrony przed wszawicą dziecku, sobie i pozostałym domownikom, jest preparat Pipi Nitolic prevent plus. Rozważ także praktyczne, wygodne gumki do włosów Nitolic prevent, przy pomocy których łatwo ułożysz dziecku fryzury zmniejszające ryzyko kontaktu z pasożytami.
Podsumowanie
Na koniec przygotowaliśmy zestaw podstawowych pytań i odpowiedzi, czyli krótkie podsumowanie najważniejszych informacji, jakie warto zapamiętać z tego artykułu.
Skąd mam wiedzieć, że moje dziecko ma wszy?
Wystarczy przeprowadzić przegląd głowy dziecka. Przy dobrym oświetleniu przeczesuj włosy pasmo po paśmie i szukaj poruszających się owadów oraz przyczepionych do podstawy włosów perłowych jaj (gnid), zwłaszcza za uszami i na potylicy. Możesz pomóc sobie chusteczką – jeśli zauważysz na niej owady lub gnidy, to diagnoza jest prosta: dziecko ma wszawicę.
Jak najszybciej pozbyć się wszy?
Nie ma lepszego sposobu niż sięgnięcie po odpowiedni preparat na wszawicę. Wybierz produkt, który jest wygodny w użyciu (ma formę sprayu), działa już po jednej aplikacji i eliminuje wszystkie stadia rozwoju pasożyta, w tym gnidy. Te kryteria spełnia Pipi Nitolic spray, do którego dołączony jest grzebień ułatwiający wyczesanie martwych wszy i gnid.
Czy wszy mogą „przejść” z dziecka na rodziców i rodzeństwo?
Jak najbardziej, dlatego ważne jest, aby po stwierdzeniu wszawicy u dziecka, przeprowadzić przeglądy głów wszystkich domowników. Leczenie powinno objąć każdą osobę, które miała kontakt z nosicielem wszawicy i/lub korzystała ze wspólnych przedmiotów, na przykład pościeli, ręczników etc.
Jak zapobiec ponownemu zarażeniu wszawicą?
Po zakończeniu leczenia oraz w okresach zwiększonego ryzyka zachorowania (stwierdzenie przypadku wszawicy w środowisku dziecka, wyjazd na wycieczkę, kolonie, obóz, wyjście do sali zabaw etc.) stosuj preparaty ochronne, np. Pipi Nitolic prevent plus. Warto też związywać włosy dziecka w krótkie fryzury i przekazać mu podstawowe zalecenia higieniczne, np. aby nigdy nie dzieliło się swoimi osobistymi przedmiotami z innymi.