Do zarażenia dochodzi najczęściej w sposób bezpośredni, czyli kontakt „głowy z głową”, np. podczas przytulania lub wspólnej zabawy. Zdarza się również, że dzieci zarażają się w sposób pośredni, czyli np. przez korzystanie ze wspólnych przedmiotów – np. grzebieni, szczotek lub nakryć głowy.
Wszawica, pomimo że dotyczyć może każdego – bez względu na status społeczny i nie wynika z zaniedbania lub braku higieny, nadal uważana jest za chorobę wstydliwą, a stwierdzenie wszy na głowie dziecka jest bardzo stresujące zarówno dla pociech jak i rodziców. Aby dobrze przygotować się do walki z gryzącym problemem, warto poznać kilka istotnych faktów na temat wszy.
Wszy to pasożytnicze owady bezskrzydłe. Pomimo, że nie potrafią skakać ani latać bardzo sprawnie i szybko się przemieszczają. Wesz żyje ok 40 dni i składa ok 300 jaj, które przytwierdza u nasady włosów. Dorosła wesz osiąga rozmiary ok 4mm, najczęściej jest koloru brunatnego. Szukając wszy na głowie warto sprawdzić najpierw miejsca za uszami i w okolicach potylicy. Przesłanką do poszukiwań wszy na głowie dziecka jest zgłaszany przez nie świąd skóry głowy, który jest reakcją alergiczną na ślinę i kał pasożytów. W wyniku drapania skóry głowy powstają podrażnienia lub bakteryjne nadkażenia, może także dojść do powiększenia węzłów chłonnych szyi.
W obecnych czasach wyleczenie wszawicy jest łatwe, pod warunkiem zastosowania się do kilku zasad. Pierwszą z nich to wybór środka, który po jednym zastosowaniu zwalczy obecne we włosach wszy oraz gnidy ( np. Pipi Nitolic). Kolejnym krokiem musi być sprawdzenie włosów wszystkich członków rodziny i w przypadku podejrzenia zarażenia wszawicą, zastosowania równolegle kuracji. Z uwagi na to, że wszy oraz gnidy mogą przetrwać poza żywicielem od kilku dni do 2 tygodni należy dokładne posprzątać i poodkurzać mieszkanie i wyprać pościel, ręczniki oraz ubrania osoby zakażonej w bardzo wysokiej temperaturze.
Pamiętajmy, że dzieci wyleczone z wszawicy wracają do szkoły lub przedszkola gdzie narażone są na ponowne zarażenie. Aby temu zapobiec, warto zastosować środek chroniący przed wszawicą (Nitolic prevent plus). Wystarczy spryskać nim włosy dziecka rano przed wyjściem z domu. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że wszy na głowie naszej pociechy już ponownie się nie pojawią.