PRZYDATNA WIEDZA O WSZACH

Wesz Głowowa

Wszy to niewielkie pasożytnicze owady bezskrzydłe, żyjące na owłosionej skórze głowy człowieka. Odżywiają się wyłącznie krwią. Spłaszczone, pokryte szczecinkami ciało pasożyta jest barwy brudnobiałej i długości od 2,0 do 4,7 mm. Wszy poruszają się wśród włosów przy pomocy 3 par odnóży. Na wszystkich stopach mają pazury, które wraz ze specjalnym, palcowatym wyrostkiem tworzą silny aparat chwytny. Segmenty tułowia i odwłoka zaopatrzone są w przetchlinki - aparat oddechowy wszy.

Ze względu na wielkość wszy i budowę jej aparatu oddechowego, w leczeniu wszawicy kluczowe jest szybkie i równomierne pokrycie skóry głowy i włosów. To dzięki odpowiedzialnej za to innowacyjnej formule o-effect® technology Pipi® NITOLIC® skutecznie zwalcza wszy i gnidy.

dowiedz się więcej

Cykl życia


składanie jaj


wylęg larw


rozwój larw (3 wylinki)


rozród


składanie jaj


obumieranie

CEMENTOWE SPOIWO

Gnidy to jaja wszy przytwierdzone do włosów za pomocą mocnego, cementowego spoiwa. Gnidy mają długość 0,8 mm, są owalne, wydłużone, mają szaro-perłowy kolor i wieczko, przez które wylęgają się młode pasożyty.

NITOLIC® nit remover

Nitolic® Nit Remover rozpuszcza cementowe spoiwo i ułatwia usuwanie gnid podczas ich wyczesywania

dowiedz się więcej

ŻYWOTNOŚĆ GNID POZA ŻYWICIELEM

Wesz jest tak mocno związana ze swoim żywicielem, że poza organizmem ludzkim ginie w ciągu 24-48 godzin. Jednak gnidy pozostające poza żywicielem zachowują żywotność przez 2 tygodnie. Dlatego w celu eliminacji wszawicy tak ważne jest kompleksowe działanie, które zapewnia Pipi® NITOLIC®.

Dodatek do prania NITOLIC® Wash® eliminuje ryzyko rozprzestrzenienia się wszy.


dowiedz się więcej

Jak przenoszą się wszy?

Wszy żyją wyłącznie na ludzkich głowach. Nie potrafią skakać ani latać, i nie są też przenoszone przez zwierzęta domowe. Rozprzestrzeniają się przez kontakt bezpośredni, dlatego aby przemieścić się z jednej głowy na drugą, czekają, aż dojdzie do zetknięcia włosów dwóch osób. Takich okazji nie brakuje podczas zabaw, wspólnego wypoczynku, na biwakach i koloniach. Do zakażenia pasożytami łatwo może też dojść w szkole, gdzie wszy mają dobrą okazję do rozprzestrzeniania się. Często do zakażenia dochodzi przez wspólne używanie grzebieni, szczotek i gumek do włosów, poduszek, ręczników, nakryć głowy, szalików i ubrań.

Skuteczne leczenie wszawicy wymaga przeprowadzenia równoczesnej kuracji u wszystkich osób z bliskiego otoczenia chorego, które mogły mieć kontakt z zarażonym.

Jak rozpoznać czy mamy wszy?

Wykrywanie wszy krok po kroku

Poszukiwania koncentrujemy na odszukiwaniu żywych pasożytów, które poruszają się wśród włosów.
Co będzie nam potrzebne:

zwykły grzebień

gęsty grzebień wyczesujący
wszy i gnidy

białe chusteczki

dobre oświetlenie

ok. 15 min. czasu na przejrzenie włosów o średniej długości

ok. 1 godziny na przejrzenie
włosów długich i gęstych

Dokładnie rozczesz włosy (suche lub wilgotne), używając zwykłego grzebienia.
Jeśli włosy są długie, podziel je na pasemka, aby kolejne czynności były prostsze.
Kolejne pasemka włosów przeczesuj gęstym grzebieniem, rozpoczynając od skóry głowy.
Po wyczesaniu jednego pasemka włosów, każdorazowo obserwuj ząbki grzebienia pod dobrym oświetleniem.
Znalezienie żywych, poruszających się pasożytów na ząbkach grzebienia oznacza wykrycie wszawicy. Jeszcze łatwiej można dostrzec poruszające się owady na białej chusteczce.

Odwiedź również stronę:
zwalczaniewszy.pl

Screen ze strony zwalczaniewszy.pl